YKS birincileri başarı sırlarını açıkladılar ! işte şampiyonların YKS hikayeleri..

YKS'de birinciler bu yıl 5 farklı ilden çıktı. Şampiyonlar başarılarının sırlarını açıkladı.

YKS birincileri başarı sırlarını açıkladılar ! işte şampiyonların YKS hikayeleri..
YKS birincileri başarı sırlarını açıkladılar ! işte şampiyonların YKS hikayeleri..

ESAT YUSUF: HEDEFİM İLK 100'DÜ, ONA GÖRE ÇALIŞTIM

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) neticeleri belirtildi. Sınav şampiyonları başarılarının sırrını anlattı.

Sayısal birincisi Esat Yusuf Atik, duygularını NTV yayınında teker teker aktardı.

Atik şunları söyledi: "Benim 12. Sınıfa başlarken amacım ilk 100'e girmekti, ona gore çalıştım. Netlerimi gördüğümde ilk 10'a girmeyi bekliyordum. Ama birincilik sıradan bir şaşırttı beni. Bilgisayar mühendisliği okumayı düşünüyorum. Şu anda da hali hazırda çalıştığım bir robotik start up vr aslen. Orada çalışmaya devam edeceğim bilgisayar mühendisi olarak."

ÖZGE: EKSİKLERİMİ BİLİYORDUM, STRATEJİK İLERLEDİM

YKS birincileri başarı sırlarını açıkladılar ! işte YKS şampiyon hikayeleri..

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesindeki Malatya Fen Lisesi talebesi Özge Dilay Örüm, AYT sayısalda Türkiye birincisi oldu.

Emeklerinin karşılığını almanın güzel bir duygu bulunduğunu aktaran Örüm, "Ailem, öğretmenlerim ve muhit de sevinçli. Düzenli ve disiplinli çalıştım. Eksiklerimi biliyordum, bu mevzuda stratejik ilerledim. Aynı zamanda stres kontrolünü de iyi yaptığımı düşünüyorum. Bunlar başarıyı getirdi." dedi.

Örüm, sınavın zor bulunduğunu anlatarak, "Düzenli çalışınca emeklerinizin karşılığını alabiliyorsunuz. Benden sonrasında sınava girecek dostlarım eksiklerini iyi bilsin. Sonuçta insanı tanıdıkları olan yeniden kendisini oluyor. Düzenli çalışsınlar. Çok çalışıp kendilerini strese sokmasınlar." diye konuştu.

Sınavda aşama beklediğini dile getiren Örüm, şu şekildeki devam etti:

"Derece bekliyordum fakat birincilik nasip oldu, mutluyum. Üniversite tercihime hemen hemen karar vermedim fakat tıp okumak, ülkeme, insanlığa hayırlı, faydalı işlerde bulunmak istiyorum. Liseye de birincilikle yerleşmiştim. Malatya'da zelzele ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) periyodu yaşadık. Bunlar zor durum, herkesi etkiliyor. Özellikle koronavirüs döneminde eğitimimizin aksaması herkesi zorladı fakat bunların beni moral olarak fazlaca etkilemesine izin vermedim, çalışmalarıma tertipli olarak devam ettim. Başarıyı da bu getirdi aslına bakarsanız, en büyük müessir bu oldu. Benden sonrasında sınava girecek arkadaşlara başarılar diliyorum."

Baba Vakkas Örüm ise kızıyla gurur duyduğunu bildirerek, "Özge yaşamı süresince tertipli çalıştı, başarı göstermiş oldu. İyi bir netice bekliyorduk fakat birincilik yazgı kısmet. Allah nasip etti, hamdolsun. Mutluyuz, inşallah bundan sonraki tahsil yaşamını aynı halde istikrarı, başarıyı devam ettirir, vatanına, milletine, ülkesine hayırlı bir insan olur diye temenni ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Malatya Fen Lisesi Müdürü Vahap Yıldız ise öğrencisiyle gurur duyduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Disiplinli, tertipli ders emek verme alışkanlığı her alanda kendisini göstermiştir. Özge, ancak Türkiye birinciliği değil hem de okulumuzun hep birincisi olmuş. Ülkemiz için fazlaca iyi bir fırsattır, kendisi için iyi bir gelecek hazırlanacağına inanıyorum. Ailesi, kendisi fazlaca ciddi fedakarlıklar yaparak bugünlere geldiler. Sadece üniversite sınavındaki başarısı değil proje, TÜBİTAK'daki başarıları imrenilecek durumdadır. Okulumuza, yeni bir birincilik armağan etmiş olduğu için hem öğrencimizi hem ailesini kutlama ediyorum."

EREN: EMEĞİMİN KARŞILIĞINI ALDIM

YKS birincileri başarı sırlarını açıkladılar ! işte YKS şampiyon hikayeleri..

YDT Türkiye birincisi Niğde’nin Fen Lisesi talebesi Eren Şen oldu.

Birinci olan Eren Şen’in hedefi ise Elektrik Elektronik Mühendisi olmak. Annesi öğretmen, babası da mühendis olan Türkiye birincisi Eren Şen; “Bu başarı fazlaca çalışmanın ürünü. Emeğimin karşılığını aldığımın kanaatindeyim” dedi.

YDT Türkiye birincisi olan Eren Şen’i İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar makamında ağırladı. Öğrenciye cumhuriyet altını ve plaket veren Yaşar, Eren Şen’in başarısıyla Niğde’yi gururlandırdığını söyledi. Milli Eğitim Müdürü Yaşar; "Niğde’miz geçmişten bu yana tahsil tedris mevzusunda hep 'aydınlar kenti' olarak anılmaktaydı. Üniversite sınavında bizler aydınlar kenti olmayı devamlı tescilledik. Geçtiğimiz yıllarda bir öğrencimiz Türkiye birincisi olmuştur. Biz her yıl bir birinci çıkaracağız diye beklerken sağ olsun Eren Şen öğrencimiz bizlere bu huzuru yaşattı. Kendisine teşekkür ederim. Bizleri gururlandırdı. Dilde Türkiye birincisi TYT’de Türkiye 6’ncısı sayısalda da Türkiye 21’incisi olarak bizi gururlandırdı, ilimizi gururlandırdı” dedi.

Üzerinde emeği olan öğretmenlerine ve ailesine teşekkür eden Eren Şen ise "Bu başarı fazlaca çalışmanın ürünü. Emeğimin karşılığını aldığımın kanaatindeyim. Herkesin kendi çalıma yöntemini bulması lazım. Ben kendiminkini bulduğum için başarı göstermiş olduğumu kanaatindeyim. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği okumak istiyorum” diye konuştu. Anne Naile Şen ise “Oğlum çocukluğundan beri planlı program bir emek verme içerisindeydi. Bu başarıda alın teri döken bütün öğretmenlerine teşekkür ederim. Tüm okullara mutlulukla gitti, sevgiyle gitti. Öğretmenlerimiz büyük alın teri döktü ve emeklerinin karşılığını aldılar” ifadelerini kullandı.

DENİZ: BAŞARININ SIRRI PROGRAMLI ÇALIŞMAK

YKS birincileri başarı sırlarını açıkladılar ! işte YKS şampiyon hikayeleri..

Antalya'nın Döşemealtı ilçesinde Yusuf Ziya Öner Fen Lisesinde yatılı okuyan 18 yaşındaki Deniz Aydemir, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünde 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu.

Aydemir, birinci olmanın kendisine de sürpriz bulunduğunu, sabah imtihan kararına bakınca fazlaca sevinçli olduklarını söyledi.

"ÜÇ YILDA BİR ŞEHİR DEĞİŞTİRİYORDUK"

Sınava "not alarak" çalıştığını özetleyen Aydemir, şunları kaydetti:

"Annem babam işyar olduğundan üç yılda bir kent değiştiriyorduk. Yusuf Ziya Öner Fen Lisesini de sınavla kazanmıştım, yatılı okudum. Not alarak, planlı çalıştım. Başarımın sırrı program yaparak çalışmak. Günlük, haftalık program yaptım. Gün arasında ne yapacağımı biliyordum. Deneme sınavlarında yaptığım yanlışlara yine dönüyordum. Neden yanlış yaptığımı araştırıyordum. Böyle olunca netlerim arttı. Yanlış yaptığım vakit moralim bozulmadı, aksine niçin yanlış yaptığımı ayrım edip, problemi çözüyordum."

Aydemir, Boğaziçi Üniversitesinde bilgisayar mühendisliği kısmı okumak istediğini, hayallerini gerçekleştirmek için çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Annesi Edebiyat Öğretmeni Yeliz Aydemiz ise oğlunun tertipli çalıştığını, asla müdahale etmediklerini anlattı.

Ders emek verme planını oğlunun yaptığını aktaran Aydemir, "Kendisi başardı fakat aşama yapacağını tahmin ediyorduk, fazlaca mutluyuz."

"LİSEYİ DE DERECEYLE KAZANMIŞTI"

Okulun Müdürü Nuray Özcan ise sınavda bizim ülkemizde ilk bine giren 15 öğrencileri bulunduğunu, fen lisesi bulunmasına karşın İngilizce'den 9'uncu olan öğrencinin de kendi okullarından çıktığını anlattı.

Deniz'in, liseyi de dereceyle kazandığını, yatılı okuduğunu hatırlatan Özcan, "Çok saygılı efendi, dostlarıyla paylaşımcı bir öğrenciydi. Derece alması bizi fazlaca gururlandırdı." dedi.

"HÜSEYİN KAĞAN DOKTOR OLMAK İSTİYOR"

YKS birincileri başarı sırlarını açıkladılar ! işte YKS şampiyon hikayeleri..

YKS sonuçlarına gore 120 soruda 119 doğru bilen lise talebesi Hüseyin Kağan Özdemir, birinci olan 5 kişiden biri oldu. Buna gore, TYT puan türünde 500 tam puan alan Özdemir, “Kendime inanarak başarıya ulaştım. Hedefim, sosyoloji okumak istiyorum. Tıp okuyarak hekim olmayı da istiyorum. Belki ikisini de beraber okuyabilirim” dedi.

Türkiye’de 5 ferdin birinci olduğu sınavdan başarıyla çıkan Özdemir, ailesinin gururu oldu. Bursa’ya akrabalarının yanına gezmeye gelen Özdemir, “Sınav fazlaca güzel geçti. Ama benim için stresliydi. İçimden bir his de bu kadar iyi yapacağımı söylüyordu. Sonuçlar açıklandığında fazlaca sevindim. 119 net yaptım. 1 yanlış yapmışım. 5 şahıs birinci olduk. Benimle beraber hepimiz 1 sual yanlış yapmış sanırım. Ben birinci olmayı düşünüyordum. Onun için full çekmem icap ettiğini biliyordum. Ama 1 yanlışla da 1’inci olunuyormuş. Soruyu hatırlamıyorum fakat Türkçe’den 1 yanlışım var. Ailem, ‘sonuçlar belirtildi derhal bakalım’ diye sabah beni uyandırdı. Uyku sersemi baktığımda 1’inci olduğumu görünce fazlaca sevindim. Sonra ilk anneme sarıldığımı hatırlıyorum. Daha sonrasında yakınlarım, dostlarım ve öğretmenlerim aramaya başladığında 1’inciliğin ne kadar  kıymetli bulunduğunu görmüş oldum” dedi.

Hedefinin sosyoloji okumak bulunduğunu belirten Özdemir, “Tıp okuyarak hekim olmayı da istiyorum. Belki ikisini de beraber okuyabilirim. Öyle bir seçeneğim vardır umarım. Sınav gününe kadar zaman zaman inişler olsa da inancım yüksekti. Kendime inanmayı bırakırsam, kaybedeceğimi biliyordum. Hep inandım ve başardım. Kendim için gurur olan bölümü benim için fazlaca mühim değildi. Ben ancak 1’inci olmak istiyordum. Ama ailemin ve sevenlerimin mutluluğunu görür görmez beni ek olarak gururlandırdı” diye konuştu.

Matematik öğretmeni olan babası Mahir Özdemir ise, “Oğlumun birinci olması beni bir baba olarak fazlaca sevinçli etti. Katkıda bulunan meslektaşlarıma fazlaca teşekkür ediyorum. Duygularımı tanım edemiyorum, fazlaca mutluyum. Sınava hazırlanması için oldukça fazla bir şey söylememize gerek yoktu. Kendisi aslına bakarsanız sorumluluğunu bilen bir öğrenciydi. Çalışıyordu fakat biz de iyi mi planlı emek vermesi gerektiği mevzusunda destek oluyorduk. Onun dışında tamamen başarı kendisine ilişkin. Kendisi planladı ve kendisi çalıştı. Kendisinin ile alakalı bir hayalimiz yok fakat kendisinin tüm kararını destekliyoruz” gibi konuştu.

MUHAMMED: İÇİMDEN GELDİĞİ GİBİ ÇALIŞTIM

YKS birincileri başarı sırlarını açıkladılar ! işte YKS şampiyon hikayeleri..

Çorum’da hususi bir kolejde tahsil kabul eden Muhammed Emin Arayıcı, TYT alanında 500 tam puanla Türkiye birinciliğini sağlayan 5 kişiden biri oldu. Arayıcı, birinci olmanın kendisine sürpriz olmadığını, fazlaca çalmış olduğu için bu şekilde bir netice beklediğini söyledi. Günlük 5 saatten fazla çalıştığını özetleyen Arayıcı, "Çalışmanın tek bir yolu yok. Herkesin kendi emek verme prensibi var. Yanılmamak için öğretmenlerden ve uzmanlardan da yararlanmak gerekiyor. Ben içimden geldiği benzer biçimde çalıştım, aksatmadım. Ortaokulda çözeceğim kitapları bir yere yığardım hafta sonuna kadar bitirirdim onları. Herkes iyi mi huzurlu hissediyorsa o şekildeki çalışsın. Günü geldi 5 saatten fazla çalışıyordum, günü geliyor 2 saat çalışıyordum. Genel bir tabloyu takip etmekte yarar var fakat 'şu kadar saat çalışacağım' diye şartlanmamak lazım. Babam öğretmen. Onun katkılarını gördüm. Ailemin katkıları fazlaca oldu” dedi.

TERCİHİ ELEKTRİK- ELEKTRONONİK MÜHÜNDİSLİĞİ

Muhammed Emin Arayıcı, tercih sürecinin sınavdan daha zor bulunduğunu vurgulayarak, elektrik-elektronik mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği düşündüğünü dile getirdi. Arayıcı, “Sınavlara ilkokuldan beri hazırlanıyoruz fakat tercih dönemimiz 20-25 gün. İnşallah vatanımız, milletimiz için yararlı bir şeyler yaparız. Sadece kendi adıma tercih meydana getirecek olsam fazlaca huzurlu olurdu fakat ülkeme faydalı olabilmem için daha kırılgan emek verme gerektiriyor. Gerek dünyada gerek vatanımızda uzun senelerdir meydana getirilen yatırımlar kararı bilişim, bilgisayar, elektronik alanlarında ülkeme daha iyi hizmet edeceğimi düşündüğüm için ya elektrik-elektronik mühendisliğini veya bilgisayar mühendisliğini tercih edeceğim” diye konuştu.

‘NE KADAR GURUR DUYSAM AZDIR’

Bir lisede müdür yardımcısı olarak vazife meydana getiren baba Mutullah Arayıcı ise oğlunun çocukluğundan beri idealleri olan bir kişiliğe haiz bulunduğunu anlatım ederek, “Gecesini gündüzüne katarak alın terini esirgemeden bu günlere geldi. İnşallah bundan sonrasında da alın terini Allah ziyan etmez. Ülkesi, devleti ve milletinin geleceğinde, yüksek teknolojiye ulaşmasında ve dünya lideri olmasında onun da katkısı olacağına inancımdan ötürü ne kadar gurur duysam azdır. İnşallah bütün memleket evlatları aynı idealler doğrultusunda emek ve çaba sarf etmelerini temenni ediyorum” ifadelerinde bulundu.

OĞUZHAN: BANA OLAN KOŞULLAR HERKES İÇİN GEÇERLİYDİ

YKS birincileri başarı sırlarını açıkladılar ! işte YKS şampiyon hikayeleri..

Antalya'nın Kepez ilçesinde bulunan Mahmut Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde yatılı okuyan Oğuzhan Başak da TYT Ek puanlı yerleştirme türünde Türkiye birincisi, eşit ağırlık türünde ise 48'inci oldu. Sonucu duyunca büyük luk yaşayan Başak'ın hedefi ise Galatasaray Üniversitesi Hukuk Bölümü'nde okuyup avukat olmak.

Koronavirüs salgınıyla beraber mucizevi bir imtihan senesi yaşadıklarını özetleyen Başak, “Böyle bir dereceye girebilmek fazlaca güzel bir duygu, fazlaca mutluyum. Galatasaray Üniversitesi Hukuk Bölümü'nde okuyup avukat olmak istiyorum. Sınava hazırlanma sürecim sıkıntılı geçti. Pandemiyle beraber ekstrem bir imtihan senesi oldu bizim için. Hep şunu düşündüm, bana olan koşullar hepimiz için geçerliydi. Öğretmenlerimin de yardımı ile emek harcayarak başarıya ulaştım" dedi. Sınav odaklı çalışmaya 11'inci sınıfta başladığını söyleyen Başak, “Yurtta kalıyordum, yurdun kendi emek verme programı vardı. Etüt saatlerimiz, kitap okuma saatlerimiz belliydi. Herkes iyi mi çalıştıysa o şekildeki çalıştım. Birinci olduğumu aslen anlamadım. Sonra öğretmenlerimle konuşunca birinci olduğumu anladım. Garip bir duygu, asla böyle bir durum beklemiyordum. Birinci olsam diye düşünüyordum ancak ve bu netice beni fazlaca sevinçli etti" diye konuştu.

Dereceye giren birçok öğrencileri bulunduğunu söyleyen okul müdürü Yılmaz Güney ise, “Okulumuz açıldığı günden bu yana birtakım hedefler koyduk kendimize. İmam hatip liselerine karşı olan başarısızlık imajını kırmak istedik. Oğuzhan haricinde da dereceye giren birçok öğrencimiz var. Öğrencilerimiz dershaneye gitmeden bunu başarsınlar istedik. Dereceye giren öğrencilerimizin hiçbiri dershaneye gitmedi. Okulda ve yurtlarında onlara ilişkin programlar yaptık. Oğuzhan'ı fazlaca kutlama ediyorum" dedi.

GÜRKAN: ÇOK TEST ÇÖZMEDİM, KONU TEKRARI YAPTIM

YKS birincileri başarı sırlarını açıkladılar ! işte YKS şampiyon hikayeleri..

Birincilerden biri Ankara TED Koleji’nde eğitimini tamamlayan Gürkan İnal oldu.

TED Ankara Koleji’nden bu yıl mezun olan 2020-YKS Ankara birincisi Gürkan İnal, üniversite imtihanı için son seneye kadar hususi bir emek verme yapmadığının altını çizdi. 2020-YKS’de toplam 200 sorudan ancak 2 tanesine yanlış yanıt verdiğini belirten İnal, “İyi bir netice alacağımı düşünüyordum. Sınavdan çıktıktan sonrasında da sınavımın iyi geçtiğini düşünüyordum. Fakat bu kararı beklemiyordum. Bu süreçte online derslerle devam ettik. Tabii ki karşı karşıya tahsil benzer biçimde olmuyordu. Bunun yanı sıra avantajım ise okula gitme mevzusunda vakit kaybım olmadı, istediğim vakit istediğim derse çalıştım” dedi.

Covid-19 dolayısıyla yaşanmış olan belirsizliğin kendisini de strese düşürdüğünü belirten İnal, “Garip bir süreç geçirdik. Sınav ilkin ertelendi sonrasında yine ileriye alındı. Ne olacağını bilmediğim için benim de endişem vardı. Aynı zamanda Covid-19 dolayısıyla kaygı yaşadım. Virüs bulaşırsa ne olacak diye düşünüp duruyordum. Elimden geldiğince bu düşüncelerden arınarak yoluma devam ettim” ifadelerini kullandı.

Sınav sonucunu ailesinden öğrendiğini belirterek, hak ederek kazanılmış olduğu başarı cevabında sabah kahvaltısını bile iyi mi yediğini hatırlamadığını söyleyen İnal, “Üniversitede bölüm olarak mühendislik düşünüyorum; bilgisayar veya elektrik elektronik. Üniversiteye hemen hemen karar vermedim. Bundan sonraki süreçte daha iyi inceleme yapıp, kendim için en iyi yere gitmek isteyeceğim. Bana akrabalarım haber verdi. Çok ilginç bir duyguydu. Çok fazla inanamadım. Bu sabahki kahvaltıda ne yediğimi bile hatırlamıyorum. Arada kaynadı. Ben oldukça fazla kontrol çözmedim daha fazlaca mevzu tekrarı yaptım. Son zamanlarda da kontrol ve geçmiş sınavlara yöneldim. Sınava giren öğrenciler kendilerine neyi müsait görüyorsa onu yapsınlar” gibi konuştu.